Tūkstošiem protestē pret antisemītismu Berlīnē pēc uzbrukuma sinagogam

Sieviete ar Izraēlas karogu protestē kopā ar tūkstošiem citu cilvēku svētdien, 13. oktobrī Berlīnē, cīnoties ar pieaugošo antisemītismu, dažas dienas pēc tam, kad kāds vīrietis iebruka sinagogā Vācijas austrumpilsētā Halle. Svētdien vairāk kā seši tūkstoši piedalījās gājienā Vācijas galvaspilsētā. (Paul Zinken/dpa via AP)

Berlīnē tūkstošiem cilvēku piedalījās demonstrācijā pret antisemītismu dažas dienas pēc tam, kad kāds vīrietis iebruka sinagogā Vācijas austrumpilsētā Halle.

Apmēram 10,000 cilvēku svētdien piedalījās gājienā caur Vācijas galvaspilsētai. Sestdien vairāki tūkstoši citu cilvēku protestēja citās Vācijas pilsētās, tostarp Hamburgā un Marburgā.

Daudzi vācieši ir satriekti par trešdienas uzbrukumu, kurā divi cilvēki tika nogalināti ārpus sinagoga kebabu ēstuvē. Šis uzbrukums ir atjaunojis bažas par galēji labējo ekstrēmistu pieaugumu un jautājumus par lēno policijas reaģēšanu.

27 gadus vecais smagi bruņotais aizdomās turamais ir identificēts kā Stephan B, kurš mēģināja tomēr nesekmīgi iekļūt Yom Kippur lūgšanu namā, Jūdaistu svētajā dienā. Aizdomās turamais, kurš translēja savu uzbrukumu internetā, ir apsūdzēts divās slepkavībās un deviņos slepkavības mēģinājumos.

Svētdien cilvēki sāka gājienu simboliskā vietā, Berlīnes Bebelplatz laukumā, kur Nazis sadedzināja tūkstošiem ebreju, komunistu un citu pretinieku grāmatas, dažas nedēļas pēc tam, kad varu pārņēma Ādolfs Hitlers 1933. gadā.

https://i1.wp.com/media.globalnews.ca/videostatic/news/c4wnltr7yi-ev7yzxeptq/shooter.jpg?w=1040&quality=70&strip=all

Divi nogalināti apšaudē netālu no sinagoga Vācijas pilsētā Halle.

Gājiena dalībnieki nesa Izraēlas karogus un plakātus ar saukļiem, kā, piemēram, “No Nazis” vai “Galēji labējais terors apdraud mūsu sabiedrību”.

Mītiņu organizēja cilvēktiesību grupa Unteilbar, jeb “Nedalāmie” ar saukli “Mēs esam vienoti” un beidza pilsētas jaunajā sinagogā ar slaveno zelta kupolu, uz kura atrodas Dāvida zvaigzne.

Friedhelm Schmitt, 52 gadus vecs neirologs stāsta, ka piedalījies tāpēc, ka “viņam tas bijis jādara. Tas ir mans uzdevums demokrātiskā valstī. Tas ir kā iešana balsot.”

Vācijas prokurors norādīja, ka aizdomās turamais vēlējās veikt “slaktiņu” sinagogā, viņa automašīnā tika atrasti arī četri kilogrami (apmēram deviņas mārciņas) sprāgstvielu.

Viņš nesekmīgi vairākas minūtes mēģināja iekļūt lūgšanu namā, kur tobrīd uz lūgšanu bija ieradušies vairāk kā 50 cilvēki, durvīm izturot viņa raidītos šāvienus. Tad viņš nogalināja divus cilvēkus un vairākus smagi ievainoja pirms policija viņu aizturēja.

Policija tiek kritizēta, jo tā ieradās septiņas minūtes pēc tam, kad tika ziņots par apšaudi.